ChorobyMózgu.pl-Parkinson

Młodzi z chorobą Parkinsona wyzwaniem społecznym

Avatar

Fundacja Choroby Mózgu

29 kwietnia 2025


Coraz młodsi pacjenci z chorobą Parkinsona – wyzwanie wczesnego diagnozowania. Bohaterka kolejnego filmu o osobach z chorobą Parkinsona przeszłą długą drogę, zanim otrzymała diagnozę choroby Parkinsona. Poczuła ulgę - w końcu wiedziała w jaki sposób ma być leczona.

Choroba Parkinsona kojarzona jest przede wszystkim ze starszym wiekiem, jednak w ostatnich latach lekarze alarmują, że zapadalność rośnie także wśród ludzi młodych. W Polsce na Parkinsona cierpi około 0,15% dorosłych (czyli ok. 90 tys. osób)​ zdrowie.pap.pl. Co roku notuje się ok. 8 tys. nowych rozpoznań ​tvn24.pl.


Choć statystyczny wiek zachorowania to ~60 lat, zdarzają się przypadki dużo wcześniejsze – neurolog Jarosław Sławek podkreśla, że najmłodszy jego pacjent miał zaledwie 25 lat​ tvn24.pl


Coraz młodsi chorzy w liczbach

Według danych epidemiologicznych coraz większy odsetek chorych to osoby <40 roku życia. Orphanet podaje, że w Europie 5–10% pacjentów z Parkinsonem to właśnie tzw. Young Onset PD (chorzy z początkiem choroby przed 40. rokiem życia)​ orpha.net. Meta-analiza z 2024 r. obejmująca 50 badań szacuje u młodych pacjentów europejską standaryzowaną zapadalność na ok. 1,2–1,3 na 100 tys. rocznie oraz rozpowszechnienie około 14,7 na 100 tys. mieszkańców​ pubmed.ncbi.nlm.nih.gov. Przewiduje się, że w najbliższych latach liczba chorych na Parkinsona w Europie może się znacznie zwiększyć – niektóre analizy mówią nawet o podwojeniu liczby przypadków do 2030 roku​ alertmedyczny.pl. Podobna tendencja dotyczy świata – obecnie żyje 6–8 mln osób z Parkinsonem, a według prognoz populacja ta może wzrosnąć dwukrotnie do 2040 r.​ tvn24.pl


​pmc.ncbi.nlm.nih.gov


Wyzwania wczesnej diagnozy

Wczesna diagnoza Parkinsona jest trudna. Chorobę rozpoznaje się przede wszystkim na podstawie objawów ruchowych (drżenia, sztywności, spowolnienia ruchowego), które pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium. Jak podkreślają eksperci, identyfikacja choroby w fazie przedobjawowej jest obecnie „bardzo duży niewypełniony obszar potrzeb” w neurologii​ pmc.ncbi.nlm.nih.gov. W praktyce młodzi pacjenci często napotykają na niedowierzanie lekarzy – specjalista może przez lata bagatelizować niecharakterystyczne objawy u osoby w kwiecie wieku. Pacjenci zgłaszają, że „Parkinson kojarzony jest z późnym wiekiem”, dlatego lekarze bywają sceptyczni wobec diagnozy u osób młodszych​ iqvia.com. Rezultatem są opóźnienia: wielu chorych otrzymuje prawidłową diagnozę dopiero po kilku latach od pierwszych objawów.


Niezdiagnozowanie lub spóźnione rozpoznanie to nie tylko kwestia medyczna, ale też społeczna. Dla chorych w wieku produkcyjnym Parkinson oznacza konieczność zmiany życia zawodowego i osobistego. Osoby młode muszą często zmniejszyć wymiar pracy, zredukować obowiązki albo w skrajnych przypadkach wcześniej zakończyć karierę zawodową​ iqvia.com. Takie zmiany niosą ze sobą obciążenie finansowe i psychiczne – chorzy tracą poczucie samodzielności i przystosowują się do życia z przewlekłą chorobą. Jak opisują sami pacjenci, młodsi chorzy czują się izolowani społecznie („Parkinson postrzega się jako chorobę starszych”), przez co brakuje im wsparcia dostosowanego do ich wieku ​iqvia.com


Innowacje diagnostyczne i opieka

Postęp naukowy przynosi jednak nadzieję. W Europie realizowane są projekty badawcze i technologiczne skoncentrowane na wczesnym wykrywaniu i leczeniu Parkinsona. Przykładem jest projekt AI-PROGNOSIS (Horyzont Europa), który wykorzystuje dane z zegarków smart i smartfonów pacjentów do wyodrębniania cyfrowych „biomarkerów” choroby​alertmedyczny.pl. Dzięki algorytmom sztucznej inteligencji można w ten sposób monitorować subtelne zaburzenia ruchowe i czynności codzienne, co umożliwia lekarzom szybsze podejmowanie decyzji klinicznych i lepsze dopasowanie terapii​ alertmedyczny.pl. Z kolei ambitny unijny projekt INDABIP skoncentrował się na poszukiwaniu molekularnych wskaźników (białek i RNA), które ujawniają Parkinsona jeszcze przed wystąpieniem objawów​ cordis.europa.eu. Takie badania otwierają drogę do testów diagnostycznych wykorzystujących płyn mózgowo-rdzeniowy czy krew, co mogłoby znacznie przyspieszyć rozpoznanie choroby.


Równolegle lekarze i pacjenci zwracają uwagę na konieczność kompleksowej opieki. W opinii Pawła Kaczmarka – chorego na wczesną postać Parkinsona i działacza EFNA – w Polsce dostęp do leków jest już dobry, ale brakuje działań edukacyjnych i wsparcia dla chorych​zdrowie.pap.pl. Potrzebna jest kampania świadomościowa w społeczeństwie oraz programy pomagające zachować jak największą samodzielność osobom w kwiecie wieku.


Wczesne wykrywanie choroby Parkinsona staje się ważnym wyzwaniem społecznym. Rosnąca liczba zachorowań wśród osób w wieku produkcyjnym wymaga nie tylko nowych metod diagnostycznych, ale i odpowiedniego wsparcia. Dzięki wspólnym wysiłkom naukowców, medyków i organizacji pacjentów realne stają się technologie, które pomogą rozpoznać Parkinsona wcześniej. To szansa, by ludzie dotknięci chorobą w młodym wieku mogli dłużej funkcjonować niezależnie i prowadzić aktywne życie zawodowe i rodzinne.


Źródła: Dane epidemiologiczne i eksperckie zaczerpnięto z najnowszych publikacji i raportów UE oraz polskich mediów (m.in. październik 2024–kwiecień 2025)


​zdrowie.pap.pl

​pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

​iqvia.com

​alertmedyczny.pl

​tvn24.pl

​zdrowie.pap.pl

chorobymozgu.pl


Partnerem projektu nagrań filmów z bohaterami z chorobą Parkinsona jest firma Abbvie.




Ładowanie powiązanych postów...
Strona należy do Fundacji Chorób Mózgu